اعضاي جديد شوراي مرکزي معرفي شدند/ در کارگزاران چه خبر است ؟
سه شنبه 19 فروردين 1393 - 1:17:32 PM


مثلث آنلاين: يکي از نشريان نزديک به کارگزاران پيش از اين نوشته بود : ليبراليسم سياسي کارگزاران مي‌تواند محافظه‌کاري و دموکراسي را به هم پيوند دهد.
بهار 93 براي کارگزاران سازندگي گويا متفاوت تر از سال هاي گذشته شده است.
آنها حالا بنا دارند تا از فرصت بازگشت حسن روحاني براي تجديد حيات سياسي خود بهره جسته و رسمي تر از هميشه در قامت يک حزب در سپهر سياس ايران حضور داشته باشند.
امروز در تحولي تازه جهانبخش خانجاني با تائيد حضور برخي افراد جديد در شوراي مرکزي حزب کارگزاران، گفته است: عضويت بنده و ديگر افراد علاوه بر محمد قوچاني، سعيد ليلاز، علي جمالي و سياسي‌راد در شوراي مرکزي اين حزب صحت دارد.
 
جهانبخش خانجاني، با اشاره به ترکيب جديد شوراي مرکزي حزب کارگزاران اظهار کرده است : عضويت بنده و ديگر افراد علاوه بر محمد قوچاني، سعيد ليلاز، علي جمالي و سياسي‌راد در شوراي مرکزي اين حزب صحت دارد. غلامحسين کرباسچي دبيرکل حزب قبلا برنامه‌ها و راهبرد حزب را اعلام کرده است و تنها تمامي موارد مطرح شده از سوي وي تائيد مي‌شود و اطلاع ديگري ندارم.
خانجاني با تائيد ترکيب جديد مطرح شده براي عضويت در شوراي مرکزي حزب کارگزاران گفته است : علي اشرف افخمي، محمد قوچاني،سعيد ليلاز، سيدعبدالله حسيني، عباسعلي الله‌ياري، سيد افضل موسوي، فرزانه ترکان، شهربانو اماني، سيده فاطمه مقيمي، علي جمالي، محمدحسين عادلي، سعيد ليلاز، محمد قوچاني، علي جمالي، شهربانو اماني، حجت‌الاسلام ملکي، اعظم نوري، فرزانه کفايتي و عباس عليخاني ترکيب جديد شوراي مرکزي حزب کارگزاران را تشکيل مي‌دهند.
همسو و همزمان با او غلامحسين کرباسچي نيز امروز در مصاحبه با روزنامه اعتماد از آغاز عضو گيري براي حزب کارگزاران سازندگي سخن گفته است .
کرباسچي البته آنجا که از او در مورد بدنه اجتماعي کارگزاران سازندگي سوال شده گفته است :«بدنه به اين معني كه كارت عضويت به دست افراد بدهيم را نداريم.»
 
او در عين حال در اين مورد چنين توضيح داده است :« مجموعه اتفاقاتي كه براي حزب كارگزاران از ابتداي تاسيس تاكنون افتاده است، اين مجال را به ما نداده كه بخواهيم به اين شكل، اقدام به عضو‌گيري كنيم. در يك دوره كه با برخي از دوستان افراطي جناح اصلاح‌طلب مواجه بوديم كه هر مساله‌يي را زير سر كارگزاران مي‌ديدند و در دوره‌يي هم نوك حمله جناح افراطي اصولگرا بوديم. بعد از آن هم كه شرايط كشور امنيتي شد، تصور مي‌كنم نه تنها براي حزب كارگزاران بلكه براي اين گرايش، تمايل مردم در جامعه بيش از گذشته است و كارگزاران هم از اين امر مستثني نيستند و ما دنبال گسترش تشكيلات‌مان هستيم و شوراي مركزي را گسترش داديم و جايگزيني افرادي كه رفتند را انجام داده‌ايم در استان‌ها هم نيروهاي كارگزاراني را منسجم كرده‌ايم و انتخابات مجدد در نيروهاي استاني داشته‌ايم و ممكن است اواسط سال آينده كنگره را برگزار كنيم.»
کرباسچي در ادامه گفته است :«زمينه‌هاي فكري براي حمايت از منطق كارگزاران در جامعه وجود دارد اما اينكه بياييم اعلام كنيم كه حاميان ما كارت عضويت بگيرند، بستگي به اين دارد كه تشكيلات‌مان را منسجم‌تر كنيم. يك حزب اگر فعاليت‌هاي سياسي منظمي داشته باشد و موانعي براي كار تشكيلاتي نداشته باشد، مي‌تواند اقدام به عضو‌گيري كند و بسنجد چه تعداد حامي و در چه سطحي دارد. به هر حال روزنامه كارگزاران در دوره احمدي‌نژاد توقيف شد. اگر موفق شويم در اين زمينه رسانه‌يي داشته باشيم و جلسات و ميتينگ هايمان را آغاز كنيم، بسترهاي عضو‌گيري آماده مي‌شود.»
 
کارگزران چگونه تاسيس شد؟
 
در بهمن ماه 1374 شانزده تن از وزيران، معاونان و نزديکان "آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني" رئيس‌جمهور وقت ايران در بيانيه‌اي با عنوان «خدمتگزارن سازندگي» اعلام کردند در انتخابات مجلس پنجم حضور فعال خواهند داشت و فهرستي از کانديداهاي مورد حمايت خود را معرفي خواهند کرد؛ اين اقدام با واکنش منفي شديد جناح راست رو به رو شد که اين اقدام را دخالت قوه مجريه در قوه مقننه قلمداد کردند، همچنين وزراي امضاکننده بيانيه را تهديد به استيضاح کرده و حتي طرح بررسي کفايت رئيس‌جمهور در مجلس را مطرح کردند.
 در نهايت با فرمان رهبر معظم انقلاب، مبني بر حضورنداشتن وزيران در اين گروه غائله فروکش کرد و با حذف 10 وزير، به يک جمع 6 نفره کاهش يافت که شامل 5 معاون رئيس جمهور و شهردار تهران مي‌شدند که با صدور بيانيه‌اي با عنوان «کارگزاران سازندگي» حضور خود را در عرصه انتخابات اعلام کردند؛ اين گروه نهايتا با فشار شوراي نگهبان فعاليت انتخاباتي خود را با عنوان «جمعي از کارگزاران سازندگي» سامان داد.
بدين ترتيب، حزب "کارگزاران سازندگي" ايران تاسيس شد؛ هرچند که "محمدعلي نجفي"، علاوه بر اين 6 نفر، در جلسات هيات موسس شرکت مي‌کرد؛ کارگزاران به دست محفلي از مديران تاسيس شد که اغلب از 3 استان کشور برخاسته بودند؛ کرمان، اصفهان و يزد.
 در روز تاسيس اين حزب، مرعشي علاوه بر مديران داخل دولت و اقوام نزديک، از شماري از افراد آن روز نظير "اسحاق جهانگيري"، "غلامرضا آقازاده"، "مهدي کروبي"، "محمد خاتمي" و چند تن ديگر نيز دعوت به عمل آورد؛ اما از ميان اين جمع چهره‌هاي سرشناس نظير مهدي کروبي و محمد خاتمي به دليل فعال بودن در مجمع روحانيون مبارز در آن جلسه و جلسات بعدي حزب حاضر نشدند.
 
کارگزاران به دنبال چيست ؟
گفتني است پيش از اين مجله مهرنامه که نزديک به به کارگزاران است چنين نوشته بود: ليبراليسم سياسي کارگزاران مي‌تواند محافظه‌کاري و دموکراسي را به هم پيوند دهد.
مهرنامه نوشته بود «کارگزاران از تکنوکراسي به ليبرال دموکراسي رسيد و تکنوکراسي، جاده صاف‌کن دموکراسي است»، و از سوي ديگر تصريح کرده بود که کارگزاران مي‌تواند پلي ميان محافظه‌کاري و دموکراسي باشد.
اين نشريه در عين حال از قول بشريه مدعي ظهور نوعي ليبراليسم از دل اقتصاد دولتي شد.

http://www.inni.ir/?code=2836
بستن   چاپ